Botoks İle Vajinismus Tedavisinde Yeni Dönem

Vajinismus (cinsel ilişkiden korkma, ilişkinin mümkün olmaması) birçok nedenle olabilmektedir:

Genel olarak bu hastalarımız bilgi düzeyinde ilişkinin doğal bir süreç olduğunu herkesin bunu yaşayabildiğini, ilişkinin kadına acı vermediğini hatta zevk aldığını bilmekte ama o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını çok ciddi anlamda kaygı-endişe ve panik duyduklarını, canılarının yanacağını hissettiklerini ve hatta kötü bir şey yaptıkları duygusuna kapıldıklarını söyleyerek kontrolsüzlük yaşadıklarını belirtmektedirler.

Vajinismusun Çiftler Üzerindeki Etkileri

Vajinismus problemi yaşayan çiftler problemleri çözülemediği taktirdebunalmaya, durumu kabulden vazgeçmeye ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Yaşanılamayan, başarılamayan cinsellikten sonra cinsel denemelere son verilmektedir.

Botoks Nedir?

Ciltteki kırışıklıkları gidermek amaçlı sıkça kullanılan BOTOKS "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında daha önce göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta idi.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip "kas kasılmasını engelleyerek" burada gevşeme sağlar.

Vajinismus Tedavisinde Yaklaşım: Botoks

İyi seçilmiş vajinismus hastalarında gerekli ön araştırma ve psikolojik tedavi dahil gerekli standard uygulamalardan sonra BOTOKS’un problem yaratan genital bölge kaslarına uygun ölçüde enjeksiyon yolu ile tatbik edilmesi yolu ile %100 başarı elde ediyoruz.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve tonsuna göre başarı ile uygulanabiliyor.

Tedavi ayaktan yapılıyor. Hastanın genelde tek bazen iki seans için on dakika ayırması yeterli oluyor. Uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan sonra bir hafta içinde beklenilen etki başlıyor. Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebiliyor.

Yan etki ve komplikasyonlardan kaçınmak üzere, uzman ellerde, doğru noktaya ve fonksiyon bozukluğundan kaçınalarak uygulanması gereklidir.

Botoks Etkisi Ne Kadar Devam Eder?

Vajinismus tedavisinde etki kalıcıdır. Sorun aşıldıktan sonra tedavi tekrarına gerek kalmamaktadır.

Sorun Cevaplayalım