Rahim İçi Yapışıklık (Sineşi, Asherman Sendromu)

Rahim İçi Yapışıklık (Sineşi, Asherman Sendromu)

Asherman sendromu geçirilmiş operasyonlarla (kürtaj, histeroskopi) rahim içinin hasar görmesine bağlı oluşan ve kısırlığa neden olan yapışıklıklara verilen isimdir. Bu yapışıklıklar rahim iç zarını bozarak embriyonun rahme yerleşmesine engel olur. Ayrıca geçirilen enfeksiyonlar da gebe kalmayı zor hale getirebilir.

Tipik bulgu kürtaj yada cerrahi girişimlerden sonra adet kanama miktarının azalmasıdır. Bu durumda rahim içi yapışıklık yönünden değerlendirme faydalıdır. Asherman sendromunun tanısı jinekolojik ultrasonografi, ilaçlı rahim filmi (histerosalpingografi), rahim içinin suıvı tatbiki ile sonografik olarak incelenmesi (SIS), ya da histeroskopi ile konabilir. Yapışıklıklar rahimin küçük bir bölümünü ilgilendirebildiği kadar tamamını da kapsayabilir. Tüm rahim içi yapışarak tamamen kapanmış olabilir.

Standard tedavi histeroskopi ile yapılır. Rahim içine girilerek yapışıklıklar tespit edilir ve mümkün olduğunca açılır. İleri derecede yapışıklıklarda bu her zaman mümkün olmayabilir Müdahale sonrası tekrar yapışıklıklar gelişebilmektedir. Bunu önlemek için rahim içine ameliyat sonrası rahim içi araç (Spiral), balon konulması veya yapışıklığı engelleyici jel gibi uygulamalar da vardır ve çok etkili olamamaktadır.

Rahim içinde yaygın ve ağır hasar olan durumlarda embryo transferi öncesi östrojen tedavisi, kan damarlarını genişleten kan akımını arttıran ilaçlar, G-CSF gibi uygulamalardan faydalanan hastalar olup, bu yöntemlerin etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. Anne adayının kök hücrelerinin saflaştırılması rahim içi dokusuna (endometrium) uygulanarak dokunun canlandırılması için kök hücre çalışmalarımız mevcut olup, kliniğimize özgün etkin uygulamalar vardır.

Sorun Cevaplayalım