Günümüzde Rahim Ağzı Kanserine Yaklaşım

Her yıl dünyada 500 bin yeni rahim ağzı kanseri tanısı konulmakta ve hastalık genç kadınlarda da görülmekte. Kadın kanserlerinde ilk sırada meme kanseri gelmesine rağmen, yaşamı tehdit edici olduğundan rahim ağzı kanserleri, meme kanserinin önüne geçmekte.

HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu rahim ağzı kanserlerinin %95 inden sorumludur. Bu cinsel ilişki ile bulaşabilen, belirti vermeyen bir şekilde gelişen bir enfeksiyondur ve vücudun savunma sisteminden güçlü çıkarsa zamanla rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

HPV virüsünden korunma önlemleri, düzenli kontroller, hastalığın prekürsörlerinin erken dönemde saptanması ve hatta ilk ilişkiden önce HPV aşısı yapılarak kanser gelişiminden kaçınılması büyük ölçüde mümkündür.

Standart Tedavi ve Gelişmeler

Rahim ağzı kanseri, iyi uygulanmış Pap-Smear (kanser tarama testi) ve HPV taramaları ile erken evrede yakalanabilir. Uygun vakalarda Wertheim tabir edilen geniş kapsamlı cerrahi uygulanır; rahim, rahime komşu üst 1/3 vajen, rahimi çevre organlara bağlayan yumuşak doku (parametriumlar) ve komşu lenf nodüllerinin alınması. Staging (evreleme) dediğimiz bu tedavi sonrasında hastalığın yayılımına göre radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) uygulanır.

Tedavi yolu seçiminde esas, hastanın yaşam beklentisini uzatmak ve yaşam kalitesini yüksek tutmaktır. Bu yüzden ilerlemiş vakalarda radyo ve kemoterapi cerrahiye tercih edilebilir.

Günümüzde rahim ağzı kanseri tedavisi organ ve doğurganlık koruyucu olarak dahi yapılabiliyor.

Erken evre rahim ağzı kanserlerinde sadece rahim ağzının alınması ve rahimin kalanının korunması (Trakelektomi) ile daha sonra çocuk sahibi olabilmek (doğurganlığın korunması) mümkündür. Uygun vakalarda bölgedeki tüm lenf nodüllerin değil ilk lenf nodülünün alınarak incelenmesi (nöbetçi lenf nodülü) yolu ile cerrahi müdahalenin daraltılması veya akıllı radyoterapi ile daha etkin ve yan etkisi azaltılmış uygulamalarda rutinimize girmiştir. Cerrahi müdahale uygun vakalarda kapalı yöntemle de yapılabilir (laparoskopi).

Rahim ağzı kanserine güncel yaklaşımı özetleyecek olursak; düzenli jinekolojik kontrollar, genç yaşta koruyucu aşı, erken tanı, minimal invaziv cerrahi ve hatta doğurganlığı koruyan yaklaşımlarla rahim ağzı kanserine karşı etkin bir mücadele mümkündür.

Sorun Cevaplayalım