Preimplantasyon Genetik Screening (PGS, Genetik Tarama)

Preimplantasyon Genetik Screening (PGS, Genetik Tarama)

Tüp bebek merkezimizde her anne baba adayının sağlıklı bebek sahibi olmaları için faydası bilimsel kanıta dayalı veya tecrübe ile sabit tüm yöntemler sunulmaktadır.

Bilimsel çalışmalara laboratuar ortamında gelişimleri güzel dahi olsa embriyoların %50'sinde kromozomal bozukluk olma ihtimalime işaret etmektedir. Ayrıca anne adaylarının yaşı arttıkça yumurta hücrelerinde kromozomal anormallik ihtimali artar ve buna bağlı olarak kısırlık ve düşük riski de artar. PGS yöntemi embriyoyu rahme yerleştirmeden önce kromozomları normal embriyoları seçme şansı verir.

PGS, düşük yolu ile gebelik kaybı ya da geçmiş başarısız tüp bebek tedavisi olan anne adaylarında sayısal kromozom anormalliği (anoploidi), yapısal anormallikler veya diğer tek gen hastalıkları, yaygın veya ender kromozomal hastalıkların bozukluklarının taranması ve saptanmasını ve sağlıklı embriyo seçimini sağlar. PGS tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda, anne yaşının ileri olduğu veya sperm kalitesinin çok kötü olduğu durumlarda yaygın olarak uygulanmaktadır.

Sorun Cevaplayalım