Erkek Kısırlık Tedavileri

Erkek Kısırlık Tedavileri

Kısırlık sorunu yaşayan eşlerin her ikisi birden araştırılmalıdır. Çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık %30-50'sinde sorun erkektedir.

Spermiogram mastürbasyon yolu ile elde edilen örnekten yapılır. Bu test için erkeğin ideal olarak 3-5 gün arasında cinsel perhiz yapmış olması istenir. Örnek laboratuvara geldikten sonra sıvı hacmi, sperm sayısı, hareketliliği (motilite) ve sperm yapısı (morfoloji) dahil olmak üzere bir çok parametre incelenir.

Varikosel

Varikosel sıkça tespit edilen bir anormalliktir. Testisler etrafında genişlemiş venler, artmış kan akımı ve testisin ısısının yükselmesi ile beraber sperm fonksiyonları bozulur.

Varikoselin cerrahi tedavisi ancak ileri derecede, gözle görünen yada muayene ile tespit edilebilecek düzeyde ve erkekte şiddetli ağrıya neden olacak kadar klinik belirti var ise gereklidir. Bunun dışındaki hallerde sperm kalitesinin bozulması sebebi ile aşılama veya tüp bebek tedavileri ile kısırlık sorunu hallolur.

Cerrahi Yol İle Sperm Elde Etme Yöntemleri

Ejekulatta (mastürbasyon ile verilen sperm örneğinde) hiç sperm hücresi yok ise (azospermi) yada ileri derecede az ise (kriptozoospermi) sağlıklı sperm bulabilmek için testislerden yada epididim denen sperm kanallarından sperm hücresi almak mümkündür. Bu yolla alınan spermler tüp bebek tedavisi sırasında mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtanın döllenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Bu yöntemlerden en sık uygulananları:

PESA: Sperm toplayıcı kanaldan (Epididim) iğne ile sperm çekilmesi. Lokal anestezi altında yapılabilir.

TESA: Testislerden iğne ile sperm çekilmesi uygulamasına verilen isimdir. Lokal anestezi altında yapılabilir.

Mikro TESE: Mikroskop altında büyütme ile sperm elde edilme işlemidir. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Her alanda olduğu gibi burada da bir el mahareti, tecribe, ileri tekniklm olanaklar az zarar ile çok ve kaliteli sperm elde edilmesi için çok önemli rol oynar. Alınan spermlerin en iyi koşullarda saklanması, dornurma sonrası sağlıklı tekrar çözülmelerinde de labratuar teknolojisi ve tecrübesi hayat kurtarıcıdır.

Sorun Cevaplayalım