İntralipid Tedavisi

İntralipid Tedavisi

Kısırlık tedavilerinde başarısızlık nedenlerinden biri olarak bağışıklık sistemindeki sorunlar olabileceği öne sürülmektedir. Bunu annenin embriyoya karşı aşırı hassas olup red cevabının şiddetli olması olarak da özetleyebiliriz.

Anne kan ve dokusunda bulunan doğal katil hücrelerinin (Natural Killer Cells) normalde bireyi toksin ve mikro organizmalara karşı korumaktadır. Hücre yüzeyinde bulunan özel proteinleri CD56 testi ile tespit edebilmekteyiz. Bu hücrelerin rahim içindeki aşırı yoğun olmasının embriyo tutunmasında başarısızlığa neden olabileceği başka bir deyiş ile bu durumun embriyonun anne rahmine tutunmasına engel teşkil edebileceğine dair raporlar mevcuttur. Bu konuda altın standart, yani kanıta dayalı tedavi yolları olmamakla beraber, soya fasulyesi yağı, yumurta sarısı, gliserin ve su karışımından oluşan İntralipid verilerek bu aşırı aktif hücrelerin sakinleştirildiği ve başarılı sonuçlar elde edildiği bildirilmektedir.

Uygulamada da farj-klı yaklaşımlar olmakla beraber, embriyo transferi öncesi başlanan ve düzenli aralıklarla gerekli olduğu sürece devam ettirilen bu infüzyon tedavisini de sunabiliyoruz.

Sorun Cevaplayalım