Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma, diğer bilinen adıyla yumurta saklama, kadınlarda doğurganlığın korunmasını sağlar. Sağlık bakanlığınca yayınlanan ilgili yönetmelik sayesinde yumurta rezervi (doğurganlığı) azalmakta olan anne adaylarında sağlık kurulu raporu sonrasında uygulanması mümkündür. Ayrıca yumurtalıkları tahrip eden kanser tedavileri (Kemoterapi, Radyoterapi) öncesinde de yumurtaların toplanıp saklanması kanser tedavisi sonrası çoğu iyileşen genç hastalar için çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisindeki gibi yumurta gelişimi ilaçlar ile uyarılarak yumurtalıklardan alınmakta ve daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanmaktadır. Daha sonra bu yumurtalar çözülerek sperm ile birleştirilip embriyo elde edilmekte ve rahme yerleştirilerek gebelik elde edilebilecektir.

Anne adaylarında doğurganlık yaş ile beraber azalmakta olup yumurtaları sayısının azalması ve kalitesinin bozulması yaşa bağlı kısırlığın ana sebebidir. Ayrıca yaklaşık %5-10 oranında anne adayında doğurganlık 35 yaşından çok önce azalmaya başlamaktadır. Erken menopoz veya doğurganlığın çok erken yaşlarda kaybı bilinen hiçbir risk faktörü olmadan da ortaya çıkabilir. Bu durumun vaktinde tespiti ile yumurta hücrelerinin saklanması hayati önem taşımaktadır.

Yumurta Saklama İşlemi Gerekli Olabilecek Kişiler Kimlerdir?

Kadınlarda doğurganlığın gidişatını tespit etmek mümkündür. Yumurta rezervi ultrason ile yumurtalıkların büyüklüğü ve içeriğinin kontrolü ve mesela AMH (Anti Müllerian Hormon) adlı kan testi ile mümkündür. Doğurganlığın erken azalması veya erken menapoza eğilim tespit edildiği taktirde doğurganlığı koruyucu önlemler almak üzere uzmana başvurulması gerekir.

Sorun Cevaplayalım