Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi (kapalı cerrahi), karına dikine veya yatay olarak kesi (Laparotomi) uygulamadan, kamere ve aletlerin girebileceği kadar küçük girişlerden uygulanan, karın içinin bir endoskop (kamera sistemi) ile gözlenmesi işlemidir. Bu yöntemle aynı zamanda organlar üzerinde operasyonlar da yapılabilir.

Bugün neredeyse jinekolojik operasyonların tamamı laparoskopi ile yapılabilir hale gelmiştir. Genel anlamda bakılacak olursa laparoskopi ile 3 hasta grubuna yardımcı olunabilmektedir;

Jinekolojik Hastalıklar

Jinekolojik Kanserler

Pelvik Taban Fonksiyon Bozukluğu

Kimler Uygun?

Genel durumu operasyona elverişli olan herkeste endoskopi yapılabilir. Ağır solunum veya kalp problemleri olanlarda işlem sırasında baş aşağı pozisyon kullanıldığından laparoskopi (kapalı cerrahi) tercih edilmeyebilir. İleri derecede kilolu hastalarda laparoskopi zor gibi görünse dahi, açık ameliyatlarda da yara iyileşmeme riski sebebi ile aslında laparoskopi (kapalı cerrahi) daha uygun bir yöntem olabilir.

Avantajları Nedir?

Laparoskopi ve histeroskopi (rahim içinin vajenden girilerek tedavisi) ile artık karın açılarak yapılan ameliyatların çoğu yapılabilmektedir. Endoskopinin avantajları cilt üzerindeki girişlerin çok daha küçük olmasından kaynaklanır. Bu şekilde beden yaralanmaya bağlı strese girmez ve neredeyse ameliyat edildiğinin farkına varmaz denebilir. Bu nedenle hasta daha az ağrı hisseder, hastanede daha kısa süre kalır, ve işine daha erken döner. Oysa İçeride yapılan operasyonun boyutu açık cerrahi ile aynıdır.

Kapalı cerrahiyi (laparoskopi) tercih ettiğimiz hastalarda avantajlarımız:

İlk çıktığı tarihlerde sadece karın içerisine bakmak için kullanılan bu yöntem, esasen ameliyat için (apendektomi) ilk defa bir Kadın Hastalıkları uzmanı tarafından kullanılmıştır. Bu gün en komplike ameliyatlarda dahi kadın hastalıklarının tedavisinde baştacımızdır. Modern tıbbın kaçınılmaz prensibi "BENEDE ZARAR VERMEMEK" fikri ile minimal girişlerden maksimal fayda sağlayan bir yöntemdir.

Burada anlatıldığı hali ile laparoskopi (kapalı cerrahi) ileri düzey eğitim ve beceri ister. Ayrıca teknolojik düzeyi yüksek ve gelişmeleri iyi takip edip uygulamaya koyan bir düzen içinde sunulması gerekir.

Sitemizde yayınlanan hasta yorumları ve audiovisuel açıklamaları takip ediniz. Sağlıklı bir yaşam ve ayrıntılı bilgi için başvurunuz.

Konu Videoları
Sorun Cevaplayalım