Doku Uyumlu (HLA) Kardeş

Doku Uyumlu (HLA) Kardeş

Genetik kökenli hastalıklardan Talasemi diğer adıyla Akdeniz Anemisi, ülkemizde yaygın olarak bulunan genetik geçişli bir kan hastalığıdır. Bu hastalığın genlerini taşıyan anne babalardan doğan çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açan Talasemi hastalığı ortaya çıkabilir. Tüp bebek tedavisi ile kombine genetik tanı yöntemi bu hastalığın olmadığı embryoyu seçmek ve ailenizi bu hastalıktan temizlemek mümkündür. Ancak bu yapılmamış ve bir hasta bir çocuğunuz var ise, bu çocuüun tedavisi sırasında uyumlu kemik iliği bulunması hayat kurtarıcı olmaktadır.

Kemik iliği nakline ihtiyacı olan talasemi, lösemi gibi kan hastalığı olan çocuklar için kendilerine uyumlu kemik iliğine sahip kardeş sahibi olmaları yine tüp bebek ve doku uyumlu embriyo seçimi (preimplantasyon genetik tanı) il mümkündür. Bu durumda devlet desteğinin de kullanılabildiği merkezimizde yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz.

Bünyemizde Kemik İliği Merkezi de barındıran az sayıda merkezden biriyiz. Aileye verilecek hizmetin kapsamlı genetik tarama, doku uyumlu embriyo seçimi ve sağlıklı ve uyumlu bebeğin büyümesini müteakip kemik iliği transferi de dahil tüm hizmetlerin hastanemizde multidisipliner olarak alınması mümkündür ve gereklidir. BU kompleks ve profesyonel yaklaşım için Tüp Bebek Merkezi, Kemik İliği Merkezi ve Genetik Merkezi bir arada çalışmak zorundadır. Yeniyüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi olarak bu kompleks yapıyı bünyemizde barındırmaktayız.

Sorun Cevaplayalım