Kısırlık

Kısırlık

Tüm canlılar gibi varoluşumuzun ana fikri üremekten geçiyor. Günümüzde maalesef her 8 ile 10 çiftten birinde kısırlık sorunu ile karşılaşıyoruz.

Kısırlık, düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebelik kalamamak olarak tanımlanabilir.

35 yaş altında kadınlarda ideal olarak belirtilen süre yukarıdaki gibi bir yıldır. Ancak 35 yaş üzeri kadınlarda veya üreme organlarının kapasitesini azaltan cerrahi geçirmiş kişilerde veya yine bu organları etkileyen hastalıklarda ya da adet düzeni bozukluğu (düzensiz, az, şiddetli uzun veya uzun aralıklarla gelen adet) öyküsü varlığında, kısırlıkla ilgili incelemelerin hemen başlatılması gerekebilir.

Kısırlık denince yanlış algı ile sadece kadın akla gelmekte. Ancak kısılıktan muzdarip çiftlerin yaklaşık %30’unda ana sorun baba adaylarında, %30 sadece anne adaylarında ve kalan büyük kısımda her iki kişide de tedavisi gerekli sorunlar bulunur. Bu yüzden ilk inceleme ve muayenede mutlaka çift ile birlikte yani hem erkek hem de kadın ile birlikte görüşmeliyiz.

İlk görüşmede kadın açısından olası yumurtlama düzensizliği, ek endokrinolojik problemler ve geçirilen enfeksiyonlar ile sıkça bulunabilen rahim tüp tıkanıklığı sorgulanır. Gerekli durumlarda is ek incelemeler olarak kadında; kanda hormon testleri, rahim ve yumurtalıklar için ultrasonografi, tüp tıkanıklığı açısından rahim ve tüplerin filmi (histerosalpingografi) istenebilir. Tabii ki bunlara ek olarak erkekte de cinsel fonksiyon açısından ayrıntılı bir sorgulama ile sperm yeterliliği açısından sperm testi istenecektir.

Bu incelemeler sonunda ise kısırlıktan muzdarip çift için en doğru tedavi yaklaşımı belirlenir. Bunlar arasında sırası ile yumurtlama fonksiyonunu düzenleyecek sadece ağızdan ilaç tedavisi, yumurtlamayı sağlayacak iğne ile birlikte eşin sperminin rahime uygun zamanda verildiği aşılama tedavisi veya tüp bebek tedavisi gibi sayılabilir. Erkek üreme hücrelerinin çok kötü kalite veya hiç bulunmadığı durumlarda spermin testislerden elde edilmesi için özel yöntemler vardır (TESE, TESA gibi).

Bütün bu hizmetlerde hekimliğin, tecrübenin önemi tartışılmaz. Ancak teknoloji ve en yeni yöntemlerin devamlı takip edildiği ve hatta geliştirildiği bir merkezde alının hizmetin katkısı da çok önemlidir.

Özet olarak verilen bu kısa bilgilendirme sonrası, çift olarak sizde de sorun olabileceğini düşünmekte iseniz görüşme için hazırız.

Konu Videoları
Sorun Cevaplayalım