Endometriozis

Endometriozis

Endometrioz sıklığı %5 ile %10 arasındadır. Yani her on ila yirmi bayandan birinde vardır.
Çoğu kez kronik ağrı ve inatçı bir kısırlık sebebidir. Doğru teşhise varmak bazen yıllarca sürebilmektedir.
Tedavide hedef ağrıyı kesmek, karın içi yapışıklıkları engellenmek, yaşam kalitesini ve doğurganlığı (fertilite) korumaktır.
Kapalı ameliyat (laparoskopi) tekniği ile erken tanınması ve etkin tedavisi mümkündür.

Rahmin içini bir astar gibi kaplayan ve her ay adet kanaması şeklinde parçalanıp dökülerek yenilenen dokuya ''endometrium'' (rahim mukozası) diyoruz. Bu yenilenmenin herşeyden önce bebeğin yerleşeceği yatağın en iyi koşullarda tutulması, tazelenmesi gibi doğal bir sebebi var.

Her ay hormonlara cevap vererek fazlasını / nekroze parçalarını atan mukoza dokusunun rahim dışında (yanlış yerde) bulunmasına endometrioz diyoruz.

Bu yanlış yer en sık yumurtalıkların üstü, içi, karın boşluğu içinde herhangi bir yer, nadiren barsak veya idrar kesesi ve çok nadir olarak karın boşlugu dışı (mesela vajina, akciğer, beyin, solunum yolları) dahi olabilir. Sezeryan veya myom ameliyatları sonrası rahim içi dokunun karın katlarına yapışması ile ameliyat yarasında rastlanan endometrioz da vardır.

Çikolata kisti gibi tezahür edebileceği gibi ''implant'' (yani küçük yüzeyel odaklar) ''nodül'' (daha derine giden sert küresel doku) olarak da görülebilir.

Endometriozis'in Semptomları Nelerdir?

Semptomlar şöyle özetlenebilir:

En sık belirti ağrıdır. Karın, kasık, bel ağrıları şeklinde tezahür edebilir. Genelde adet görmeye başlandıktan uzun bir süre sonra sonra ortaya çıkar ve giderek artar. Adet esnasında, adetten birkaç gün once başlayan ve çoğu kez adet boyunca süren hafif veya ağır ağrılar olabilir. (Dismenore). Ilişki esnasında ağrı olabilir (Disparoni) ve bu tablo cinsel isteksizlik ve vajinismus' a kadar gidebilir.Abse / enfeksiyonla beraber ise adet ritminden bağımsız karın ağrısı görülür.

Operatif Tedavi (Nedene Yönelik Tedavi)

Cerrahi tedavinin cerrahın tecrübesi ve hastanın ihtiyaclarına göre şekillenir. Tedavinin gerekli olduğu genç hastada modern operatif konsept, doğurganlık isteğine bağlı olarak, endometriozu çevreleyen sağlıklı dokulara zarar vermeden tedavidir.

Endometriozun etkin tedavisinde aşağıdaki adımlar uygulanabilir:

Çok ilerlemiş vakalarda ve doğurganlık arzusu mevcut değilse, daha kesin müdahale gerekebilir. Endometrioz tekrar etmiş ise, yumurtalıklar ciddi hasar görmüşse, histerektomi (rahimin ameliyatla alınması) ve yumurtalıkların alınması bir tedavi yöntemi olabilir. Kronik ağrının tedavi edilemediği ve psikolojik danışmanlık dahil tüm yöntemlerin faydasız kaldığı duırumlarda ağrı hissinden sorumlu sinir ağlarının (plexus) kapalı ameliyat (laparoskopi) ile bulunup kesilmesi (presakral nörektomi) de bir tedavi yöntemidir.

Endometriozis yaşam kalitesini şiddetli etkileyebilen ama zamanında ve doğru tedavi ile kurtulabileceğiniz bir hastalıktır.

Sitemizde yayınlanan hasta yorumlarını ve audiovisuel açıklamaları takip ediniz. Sağlıklı bir yaşam ve ayrıntılı bilgi için başvurunuz.

Konu Videoları
Sorun Cevaplayalım