Rahim Dinlendirme (Donmuş Embriyo Transferi)

Rahim Dinlendirme (Donmuş Embriyo Transferi)

Tüp bebek tedavisinde geliştirilen yumurtalar toplandıktan ve sperm ile döllendikten sonra embriyoların 3. ya da 5. gün rahme yerleştirilmesine taze embriyo transferi denir.

Fakat bu tedavi sırasında uyarıcı iğnelerle beraber çok sayıda yumurta gelişmekte ve kandaki hormon (estradiol) seviyeleri de çok yüksek değerlere ulaşmaktadır. Bu durum rahim içine (endometriuma) olumsuz etki yapabilir ve gebelik başarısı düşebilir. Bu yüzden ilaçların etkisinin azalması ve hormon düzeylerinin normale dönmesi ve doğal koşullarda iyi kalite embriyoları dondurularak saklanıp doğal koşullarda daha sonra rahim içine verilmesi, doğru seçilmiş vakalarda tedavi başarısını %5 ile %10 oranında arttırmaktadır. Buna donmuş embriyo transferi anlamına gelen Frozen Embriyo Transfer ( FET ) denmektedir. Bu yöntemin avantajlarından biri de yumurtalıkların aşırı uyarılmasına (OHSS) den kaçınabilmektir.

Bu yöntem ayrıca kanser tedavisi öncesi (kemoterapi yada radyoterapi) doğurganlığı koruyucu olarak uygulanmaktadır. Yine preimplantasyon genetik tanı uygulanması planlanan durumlarda genetik kapsamlı taramayı sağlamak üzere embriyoların dondurulup sonucun beklenmsi yoluna gidilir.

Sorun Cevaplayalım