Hamilelik ve Sıcaklar

Hamileler

Hamileler için Sıcak Hava Neden Risklidir?

Sıcak hava aşırı su ve elektrolit kaybına yol açar. Tatil sırasında kontrolsüz güneşlenme su kaybını daha da artırır. Aşırı su kaybı, zaten riskli hamilelerde erken ağrı faaliyeti eğilimini dahi arttırabilir. Ayrıca güneşin cilt üzerine olumsuz etkilerini ve havuzlara bağlı enfeksiyon risklerini de unutmamak gerekir. Kavurucu sıcaklara rağmen yazın keyfini doyasıya çıkarmak için hamilelerin diğer insanlardan daha dikkatli davranması gerek!

"Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü başkanı Prof. Dr. Gürkan Arıkan, su ihtiyacı ve hamile hanımlarda su ihtiyacına dair şu bilgileri verdi;"

Suyun Sağlığımızdaki Yeri

Yeterince su içmek bütün organların fonksiyonlarını destekler. Deri elastik kalır, böbreklerde yıkama ve zararlı maddeleri atmada ana rol suya aittir. Hamilelikte sık görülen kabızlık da bol su içerek önemli ölçüde engellenmiş olur. Bol su içmek zihinsel kapasiteyi dahi arttırır. Yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve halsizlik ataklarına karşı etkilidir.

Hamilelik ve Su İhtiyacı

Hamilelik süresince vücudun sıvı ihtiyacı artmaktadır: Su, bebeğin anneden besin maddelerini alabilmesi, metabolizmasının çalışabilmesi ve kendi dolaşımını sağlayabilmesi için bir araç görevi görür. Anne adayı kan hacmi ve su bazlı metabolik faaliyeti arttığından dolayı daha çok suya ihtiyaç duyar.

Sadece su içmek eksik elektrolit ve minerallerin de tamamlanmasını sağlamaz. Elektrolit, mineral ve vitaminlerin ayrıca alınması gerekir. Dengeli bir beslenme ve doktorun tavsiyesine göre vitamin ve benzeri preparatlar ile bu ihtiyaç, optimal bir şekilde karşılanabilir. Maden suyu, magnezyum ve kalsiyumdan zengin sular bu açıdan faydalıdır. Su, maden suyu, meyva çayları, sulandırılmış meyva suları uygun içecekler arasında sayılabilir. Toplam su ihtiyacı vücut ağırlığına bağlı olarak belirlenir. Mesela 75 kilo ağırlığındaki bir hamilenin besin maddelerindeki su hariç, günlük 2.6 litre sıvı alma ihtiyacı vardır.

Hamileler Hangi İçeceklerden Kaçınmalı

Alkollü içecekler tabii ki hem anne hem çocuk sağlığı için tehdit teşkil eder. Pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri bebeğe ulaşabilen bakterileri ihtiva edebilir. Kafein ve teobromin içeren içecekler (Kola, kahve, enerji içecekleri, normal veya yeşil çay) tavsiye edilmez. Vücudumuz alışkın olsa da bu içecekler sinir dokusuna toksik etki yapar. Kafeinin doğum ağırlığına negatif etki yaptığı bilinmektedir. Bu yüzden az tüketilmesinde fayda vardır. Kinin içeren tonik, bitter lemon erken ağrı faaliyetine sebep olabilir. Tatlı içecekler (limonata) aşırı kalori alımına ve diğer besinlerdeki faydalı maddelerin emilememesine sebep olabilir. Sentetik tatlandırıcılar karaciğeri yorar.

"Prof. Dr. Gürkan Arıkan, hamile hanımlar için sıcak havaya bağlı sağlık sorunlarından kaçınmak için alınacak önlemleri sıraladı;"

Her gün 8-10 bardak su için

Alkollü içecekler, tonik, bitter lemon, pastorize edilmemiş süt ve kaynağı belirsiz süt ürünlerinden kaçının. Kola, kahve, çay tüketiminden kaçınmak veya bunu çok azaltmak, tatlı içeceklerden, sentetik tatlandırıcılar kaçınmak da önemlidir.

Sık sık ılık duş alın

Gün içinde sık sık ılık duş alınması vücut ısısının regüle edilmesine katkı sağlar, aşırı sıvı kaybı, ani halsizlik, güneş çarpması risklerini azaltır. Aşırı soğuk su ile duş vücut ısısının ani düşmesine yol açacağı için, zaten tansiyonda hızlı değişimlerin yaşanabildiği hamilelikte kalp damat sisteminde stabiliteyi bozabilir ve tavsiye edilmez. Aşırı sıvı kaybı, vücudun susuz kalması, kaslarda kasılma eğiliminin artmasına sebep olabilir. Rahim de bundan etkilenebilir. Kontraksiyonların ve erken doğum ağrısı riskinin artması söz konusu olabilir. Hamilelerin, enfeksiyonlara karşı direnci düşük olduğundan mantar enfeksiyonu, idrar yolu ve vajinal enfeksiyonlar sıkça görülür. Sıcak havalarda aşırı terleme, giyim tarzına bağlı havasız kalan genital bölgede kızarıklık ve kaşıntı, sık ve ağrılı idrara çıkma gibi şikayetler görülebilir. Vajinal bakteri dengesi hijyenik olmayan veya aşırı klorlanmış havuzlara girerek bozulabilir ve sadece bu sebeple enfeksiyonlar oluşabilir. Gün içinde sık sık ılık duş alınması, havuz yerine denize girmenin tercih edilmesi, bunun mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışarak vajinal bakteri dengesini koruyucu önlemler alınması faydalıdır.

Aşırı baharatlı, aşırı tuzlu gıda tüketiminden kaçının

Bu tür gıdalar su ihtiyacını arttırır, tansiyonu yükseltebilir.
Dengeli beslenmeye dikkat edin.
Haşlama yiyecekler bol sebze ve meyve tüketilmeli, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinler daha az tüketilmeli, 3 ana ve 3 ara öğün almak sureti ile sık ama az miktarlarda beslenilmeli.

Uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kaçının ve cilt bakımına önem verin

Hamilelerin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğle saatlerinde (11:00 – 15:00 saatleri arasında) dışarı çıkmamaları, veya korunmaları gereklidir. Şapka takılmalı ve yüksek faktörlü koruyucu kremler ile korunmak çok önemlidir. Koruyucu kremleri güneşe çıkmadan 30 dak. önce sürün. Denize veya havuza girdikçe kremin etkisinin azalacağını hesap ederek, gün içinde tekrarlayabilirsiniz. Güneş ışınından korunma hamilelik lekelerinin şiddetinin artmasına karşı da iyi bir önlemdir. Cilt bakım kremleri, nemlendiriciler, hamilelik çatlaklarını azaltmak üzere uygulanan kremler ve masaj uygulamaları da faydalı önlemler arasında sayılabilir. Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra duş almak sizi klor ve tuzun cildiniz üzerine zararlı etkilerinden korur.

Rahat giyimi tercih edin

Hamilelerin ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giymesi uygun olur. Sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için de ortopedik ve rahat ayakkabıların tercih edilmesi gerek.

Bol bol yüzün

Bu spor bütün vücut kaslarına diriltici etki yapar. Karın kaslarının önceden güçlenmesi doğum ve lohusalık döneminde çok faydalıdır. Hamileler için uzun yürüyüş yapmak da çok sağlıklıdır. Spor faaliyetiniz konusunda öncelikle doktorunuzun tavsiyesi geçerlidir.

"Güzel bir yaz ve mutlu bir hamilelik geçirmeniz dileği ile..."

Sorun Cevaplayalım