Kısırlık ve Asherman Sendromunda Kök Hücre Uygulaması

Asherman sendromunda kemik iliğinden elde edilen CD34+ hücrelerin (kök hücreleri) uterus kavitesi içine tatbiki ile endometriuma rejenerasyonunun sağlanması.

Şimdiye kadar tedavisi mümkün olmayan rahim zarı hasarlı hastalar (Asherman sendromu) veya zayıf yumurtalık (over) cevabı veren hastalar için yeni ve etkili bir umut ışığı KÖK HÜCRE tedavisi.

Asherman Sendromun veya düşük yumurtalık rezervi sebebi ile adet göremeyen veya tüp bebek tedavisi için bile yumurtası alınamayan veya döllenmeyen kadınlarda yeni umut Kök HÜCRE tedavisi üniversitemizde bir araştırma kapsamında yapılabilmektedir. Bu tedavi sadece ülkemizde onbinlerce kadın için umut ışığı olabilir.

İspanya ve Hindistan gibi ülkelerde de az sayıda araştırmacı grup tarafından kemik iliğinden alınan kök hücreler izole edilip üretilerek yumurtalık dokusuna, damardan veya rahim içine uygulanarak üreme organlarında aktivasyon ve rejenerasyon (tamirat) etkisi gözlenmiş ve yumurta hücresi elde edilmesi ve hatta gebelikler sağlandığı bildirilmiştir. Küçük araştırma gruplarında %50 ye varan oranda başarılar rapor edilmiştir.

Üniversitemiz bünyesinde de Tüp Bebek ve Hematoloji birimlerimizin ortak çalışması ile kısa bir süredir kemik iliğinden lokal anestezi altında basit bir işlemle aldığımız kök hücreler saflaştırılarak aynı gün taze ve saf biçimde rahim dokusu içine veya yumurtalıklara uygulanmaktadır.

Kök hücrelerin ürettiği büyüme hormonu, sitokin gibi ürünlerinden faydalanarak rahim ve yumurtalık dokusunda tamirat ve uyuyan (sessiz) yumurta hücrelerinin canlandırılması ve hatta hasarlı rahim içi dokusunun tamiratı mümkün olmaktadır. Bunun da ötesinde dokuya özel yöntemlerle uygulanan kök hücrelerin hasarlı organda (mesela rahim zarı) eksik dokuya dönüşerek (transformasyon) tamir etkisi göstermesi de beklenmektedir. Adetleri normale yakın hale gelen Asherman sendromlu veya gebe kalan hastalar mevcuttur. Yumurtalık rezervi yani AMH değerleri çok düşük olan hastalarda bu tedavi ile değerlerin belirgin olarak yükselebildiği gözlenmiştir.

Kök hücrelerin daha yüksek etki gösterebilmesi için sağlık bakanlığının izni ile hücre kültürleri yapılması ve sayı ve potansiyel etkisi arttırılmış hücrelerin bu hasta organlara uygulanması yönünde de çalışmalarımız devam etmekte olup, rahim zarı kalınlığı, yumurta kalitesi ve gebelikler açısından umut verici sonuçlar almaktayız.

Şu an itibari ile Yeniyüzyıl Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Hastanesi Asherman sendromunda kök hücre çalışmaları için gerekli teknik donanıma sahip olup gerekli etik komisyon ve bakanlık izinleri ile çalışan ve artarak pozitif tecrübeler edinen ilk ve tek kurumdur.

Sorun Cevaplayalım